Dla wielu osób zorganizowanie swojego dnia to jedyny sposób na jego przetrwanie.
Każdy raz na jakiś czas rozpisuje sobie rzeczy "do zrobienia", nakleja karteczki z przypominajkami, zapisuje wydarzenia w kalendarzu, listy zakupów albo prowadzi pamiętnik.
A gdyby tak mieć to wszystko w jednym miejscu? Gdyby tak założyć sobie bullet journal?
Czym jest "Bullet Journal"?
W zasadzie sam wstęp tłumaczy już czym jest ten dziwny zeszycik. Jest to po prostu notes, w którym zapisujemy wszystkie rzeczy, o których nie chcielibyśmy zapomnieć.
Ja sama zaczęłam prowadzić swój bullet journal razem z tym rokiem szkolny i muszę przyznać, że bardzo ułatwiło mi to odnalezienie się w uczniowskiej rzeczywistości. Teraz, po paru miesiącach, tydzień bez mojego BuJo jest dla mnie o wiele bardziej chaotyczny, niż kiedy miałam rozpisane wszystkie moje obowiązki.
Dlatego też bullet journal jest czymś idealnym dla osób, które:
- lubią mieć zaplanowane swoje działanie,
- łatwo zapominają o ważnych rzeczach,
- chcą polubić organizacje,
- mają w zwyczaju stawianie sobie celów i chcą je zdobyć
- uwielbiają kolorowe długopisiki, tasiemki i samą ideę prowadzenia takiego plannera.
Poza tym bullet journal to po prostu zabawa 😉!
Jak on tak właściwie wygląda?
Tak naprawdę nie ma określonej zasady do tego, jak prowadzić swój bullet journal. Każdy z czasem odnajduję swój układ zeszytu i sposób jego uzupełniania.
Napiszę więc Wam o tym, co jest z pewnością najbardziej przydatne do posiadania w swoim dzienniku:
Daily Spread
Jest to strona bądź jej kawałek, w której zapisujemy po prostu rzeczy do zrobienia w konkretnym dniu. "To do list" działa na zasadzie rysowania sobie kwadracika, kropeczki, kółeczka, które zakreślamy, kiedy skończymy zadanie przy nim napisane. Stąd właśnie pochodzi sama nazwa "bullet journal": bullet (z ang.) oznacza nie tylko pocisk, ale też wypunktowanie, które jest słowem kluczowym w samym prowadzeniu takiego plannera.
Taka rozpiska dnia często jest fragmentem "weekly spread'u", w którym rozpisany jest cały tydzień.
Monthly Spread
Jest to część, która bardzo przypomina kalendarz. Dzięki niej mamy podgląd na cały miesiąc, długoterminowe plany, i cele. Jest to też bardzo dobre miejsce na prowadzenie "habit tracker'a", czyli takiej obserwacji swoich przyzwyczajeń, hobby (np. treningów).
Index
Czyli klucz, do wszystkich znaczków, które wpisujemy w nasze kwadraciki z zadaniami. Jest zazwyczaj na pierwszej stronie. Pomaga on nam rozróżnić typ naszych wpisów, czy jest to jakieś wydarzenie, obowiązek, czy jest to ważniejsze od reszty. Dzięki niemu możemy też zaznaczyć, na jakim etapie zadanie jesteśmy.
Nasze pomysły
Reszta bullet journal'a może składać się ze stron, które sami wymyśliliśmy, których potrzebujemy.
Przykładowo:
- książki do przeczytania, filmy do obejrzenia, gry, w które chcielibyśmy zagrać,
- pomysły na prezenty dla znajomych,
- pozytywna strona- nasze zalety, miłe wydarzenia,
- kreatywna strona- rysunki, wiersze,
- fajne knajpki, kawiarnie,
- plany na podróże.
Dużo bulletjournalistów dekoruje swoje strony różnymi zdjęciami, kolorowymi rysuneczkami i motywującymi hasłami. Z drugiej strony jest też równie duża część tych, którzy skupiają się na samych wpisach. Wygląd jest kwestią indywidualną.
Gorąco polecam założenie własnego bulletjournal'a. Jest to wspaniały sposób, nie tylko na lepszą organizację, ale też stworzenie czegoś, co może stać się częścią Waszego dnia.
Pamiętajmy też, że "Dobry plan konsekwentnie wykonany teraz jest lepszy niż idealny plan wykonany dziesięć minut później." (~George Patton), że sam planner nie wystarcza, by poczuć porządek 😊😉
Maja Torbacka
Zapraszam również do odwiedzenia strony samego pomysłodawcy:Ryder Carroll i obejrzenia filmiku na yt.
Na pinterst'cie, instagram'ie, tumbl'rze czy po prostu na konkretnych blogach można znaleźć, uwiercie mi, tysiące pomysłów na BuJo, także jest czym się inspirować 😊
Do stworzenia tego postu, korzystałam ze strony buzzfeed.com oraz mojej własnej wiedzy. Większość linków do zdjęć otworzy się po ich kliknięciu. Nie znalazłam jeszcze wszystkich linków, ale postaram się uzupełnić wszystkie.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz