Reaktywacja

Wrzesień już prawie za nami, więc chyba czas ruszyć z sekcją dziennikarską! W tym roku oprócz wersji elektronicznej, najprawdopodobniej ruszy również gazetka.
Na razie zachęcamy do czytania starych postów, te nowe pojawią się już wkrótce!
Chcesz dołączyć do naszego grona? Napisz do nas!

Dla uczących się języków

Znalezione obrazy dla zapytania language courses

Każdy z nas uczy się języków. I wielu z nas już w przedszkolu umiało nazwać różne zwierzątka po angielsku. Pamiętacie, jaka to frajda? To właśnie dzieci najlepiej uczą się języków i chłoną wszystko niczym gąbki. Jako nastolatkowie nie pozbawiajmy siebie tej frajdy i spróbujmy nauczyć się kilku słówek w języku innym niż angielski, hiszpański, niemiecki czy francuski. Dla wszystkich pragnących wyruszyć na tę przygodę przygotowałam kilka porad i innych fajnych rzeczy. 

1. Zdecyduj się!


Mandaryński, keczua, hindi, serbsko-chorwacki, fiński, rosyjski, kaszubski... Czasem naprawdę trudno podjąć decyzję, który język ma byc twoim target language. Ten problem często pojawia się przy nauce ktoregoś z języków skandynawskich.
Pamiętaj, że nauka języka to nauka kultury nejtif spikerów, więc czóz łajzli. Pamiętaj o swoich zainteresowaniach i usuń wszystkie myśli podpowiadające ci języki, które przydadzą ci się w karierze zawodowej. Po prostu je usuń. Nauka języka to frajda, a nie inwestycja. 


2. Zrób research!


Która metoda nauki najlepiej do ciebie pasuje? Zazwyczaj nie jest się jednym typem ucznia, tylko kombinacją kilku. Dla przykładu: ja jestem mieszanką visual, scribble i copy learner. Wypełniajcie testy i czytajcie o tym. Dowiecie się w ten sposób, że visual lepiej uczy się z fiszek, a auditory z nagrań, wykładów i podcastów. A to naprawdę hiper-przydatne.


3. Zanurz się w bańce językowej!


Jednym słowem - immersja. Otocz się językiem jak kołderką. Słuchaj radia, czytaj gazety, zmień język swojego telefonu czy aplikacji na target language oglądaj filmy i seriale, słuchaj piosenek i drukuj ich teksty, ucz się wierszyków, czytaj książki, poznaj bajki dla dzieci... Możliwości jest nieskończenie wiele. Jedną z moich ulubionych rzeczy do robienia w wolnym czasie jest próba nazwania wszystkich otaczających mnie przedmiotów w target language (jeśli nie znam jakiegoś słówka, koniecznie sprawdzam w słowniku) i próbuję ułożyć jakieś zdania albo historyjkę. Świetny sposób do zabicia czasu na przystanku lub na nudnej lekcji. Fajnym patentem jest także prowadzenie dziennika i zapisywanie w nim, co dziś zrobiłaś/eś. Pierwszego dnia napiszesz jedno zdanie, drugiego dnia - dwa zdania itd. Piszcie swoje sposoby na zanurzenie się w języku w komentarzach.

4. Motywacja!


Znajdź kogoś, z kim będziesz mogła/mógł sie uczyć albo pogadać, załóż zeszycik...Przypominaj sobie regularnie, dlaczego chcesz się tego uczyć, poszukuj motywacji.

 Czasem można ją nawet znaleźć w filmikach na jutjubie, dlatego na sam koniec podrzucam taki oto sympatyczny filmik. Powodzenia, przyszli poligloci i przyszłe poliglotki! c:

Sonia Raputa 







4 komentarze :

  1. Hmmm... Bardzo ciekawy post, ale muszę się niezgodzić z "Pamiętaj o swoich zainteresowaniach i usuń wszystkie myśli podpowiadające ci języki, które przydadzą ci się w karierze zawodowej. Po prostu je usuń. Nauka języka to frajda, a nie inwestycja. ". Języki to inwestycja, zawsze były i zawsze będą. Nie zmienia to faktu, oczywiście, że powinno się mieć tę "frajdę", ale umięjętność mówienia w jakimś języku przydaje się w każdym fachu. Głupotą jest nawet nie spróbowanie połączenia języka z pracą. To działa doskonale z zasadą: Umiej dwa języki, które umie każdy i jeden, którego nie umie nikt. A nie ma nic lepszego niż pomaganie sobie w pracy językiem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Całkowicie się zgadzam z opisem wyżej.
      Frajda może być inwestucją.

      Usuń
    2. ojej, nie uważam, że język nie jest przydatny w karierze zawodowej, a wręcz przeciwnie. To, co jest obecnie pożądane na rynku pracy jest mniej istotne od tego, co rzeczywiście jest naszą pasją. Moim zdaniem nie powinniśmy podpasowywać lingwistycznych hobby do pracy, a jeśli już to raczej pracę do języków :)

      Usuń
  2. Bardzo fajny wpis. Dla osób, którym nauka języków sprawia nie lada trudności, na pewno będzie cennym źródłem wiedzy. Warto też wspomnieć o tym, że trzeba się uczyć zarówno pisania, jak i mowy w innym języku, bo to właśnie to najczęściej sprawia trudności.

    OdpowiedzUsuń