Reaktywacja

Wrzesień już prawie za nami, więc chyba czas ruszyć z sekcją dziennikarską! W tym roku oprócz wersji elektronicznej, najprawdopodobniej ruszy również gazetka.
Na razie zachęcamy do czytania starych postów, te nowe pojawią się już wkrótce!
Chcesz dołączyć do naszego grona? Napisz do nas!

Historia skautingu


Dziś co nieco o historii ruchu skautowego, z którego wywodzi się i polskie harcerstwo. Jak to się zaczęło? Kto wpadł na pomysł takiej „zabawy”? Zapraszam do czytania.

W 1857r. rodzi się Robert Stephenson Smyth Baden-Powell – pan, który od małego zamiast siedzieć przy książkach i się uczyć, biegał po miejskich parkach w Londynie i zastanawiał się jakby to było, gdyby był w lesie. Kiedy przeprowadził się do domu nad rzeką bieganie przestało mu wystarczać i zaczął żeglować wraz z braćmi, którzy wołali na niego Ste. 


Jako młodzieniec wstąpił do wojska. Wałczył w Indiach i w Afryce. Podczas obrony Mafekingu zauważył, że drobne zadania, takie jak: przekazywanie informacji czy wartowanie można powierzać młodszym. Działający podczas tej walki oddział służących chłopców sprawdził się świetnie i tym samym potwierdził jego przemyślenia. 

Po skończeniu wojskowej służby postanowił wdrożyć swój nowo-powstały plan w życie. Zorganizował próbny obóz skautowy dla chłopców na wyspie Brownsea, napisał kilka książek, a najważniejszą stała się pozycja: „Scouting for Boys”, od której zaczyna się historia naszego polskiego harcerstwa (ale to kiedy indziej). Na pierwszym skautowym zlocie nazwanym Jamboree Wilk, który nigdy nie śpi (tak przezwano bohatera tego artykułu) został Naczelnym Skautem Świata.

W tym samym czasie siostra Bi-Pi (kolejne przezwisko Roberta) – Agnes tworzyła ruch skautek. Potem do jej działalności dołączyła Olave Baden-Powell – żona Baden Powella.I tak historia się pisała. Coraz więcej rzeczy organizowano i przyznawano coraz więcej orderów za zasługi, aż w końcu nazbierało się ich 24 dla samego lorda Powella. Skauting działa do dziś i ma się dobrze, jest pierwowzorem dla wielu organizacji. Oby nadal nas inspirował.

Zdjęcia (źródła):
http://akataleptik.webnode.sk/co-je-skauting/historia-skautingu/
http://zhpzyciem.eu/olave-baden-powell/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Agnes_Baden-Powell
https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Baden-Powell

Gosia Hopciaś

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz