Reaktywacja

Wrzesień już prawie za nami, więc chyba czas ruszyć z sekcją dziennikarską! W tym roku oprócz wersji elektronicznej, najprawdopodobniej ruszy również gazetka.
Na razie zachęcamy do czytania starych postów, te nowe pojawią się już wkrótce!
Chcesz dołączyć do naszego grona? Napisz do nas!

Magia na lodzie: historia łyżwiarstwa i czym jest ISU?


1924-10-600x450.jpg
Łyżwiarstwo figurowe lub łyżwiarstwo ogółem może być postrzegane za stosunkowo nową dyscyplinę sportową ze względu na wymagany sprzęt, jednak jego początki sięgają 4000 lat p.n.e (!!), kiedy to pierwsze łyżwy wykonywane były z kości zwierzęcych, a poruszanie się na nich było traktowane jako środek lokomocji.


Następnie w ok. XIV w. wytwórcy zbroi z Holandii postanowili zamienić ostrze z kościanego na żelazne, gdyż ułatwiało ono poruszanie się po zamarzniętych kanałach wodnych przecinających kraj.
Dopiero w okresie Renesansu powstał nowy rodzaj łyżew- krótkich do jazdy figurowej (wcześniej istniały tylko łyżwy długie do jazdy szybkiej). W tym też czasie zaczęto traktować łyżwiarstwo jako przyjemny sposób spędzania czasu, a nie tylko środek transportu.
Na łyżwach jeździł Napoleon Bonaparte jak i władcy z dynastii Stuartów. Na przełomie XVIII i XIX w. łyżwiarstwo stawało się coraz popularniejszą formą rozrywki. W 1801 r. po raz pierwszy dwie łyżwiarki ścigały się ze sobą oficjalnie, a w 1814 r. zaczęli się również ścigać mężczyźni.
Jednakże, już kilkaset lat wcześniej, łyżwiarstwo jako sport znane było Szwedom, którzy ścigali się ze sobą, aby wygrać broń, konie czy klejnoty.
W połowie XIX w. Jackson Haines wprowadził na lód walca i inne tańce towarzyskie (co dało początek znanej nam dzisiaj dyscyplinie jazdy figurowej par).
Figure-Skating-1924-Chamonix.jpg
Pod koniec XIX w. łyżwiarstwo figurowe zostało oficjalnie uznane za sport zawodniczy, a po raz pierwszy pojawiło się na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1908 r.

W 1892 r. założona została ISU (International Skating Union) czyli Międzynarodowa Unia Łyżwiarska i jest ona najwyższym organem zrzeszającym krajowe związki sportów łyżwiarskich. Jej pierwszym prezesem był przez ponad 20 lat wielokrotny mistrz świata- Ulrich Salchow (tak, od jego nazwiska bierze się nazwa jednego z 6 podstawowych skoków). W Polsce mamy Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego.
Przez ponad 100 lat wiele rzeczy zostało zmienionych lub dodanych, dlatego też ciężko jest porównać ówczesnego występy do dzisiejszych, ale żeby choć trochę zrozumieć, o jak wielkie zmiany chodzi, zachęcam do obejrzenia poniższych nagrań:
  1. Mistrzostwa Świata z 1987 roku, program dowolny- zwycięzca (Brian Orser)
  2. Mistrzostwa Świata z 2016 roku, program dowolny- zwyciezca (Javier Fernandez)
  3. Mistrzostwa Świata z 1987 roku, program dowolny- zwyciężczyni (Katarina Witt)
  4. Mistrzostwa Świata z 2016 roku, program dowolny- zwyciężczyni (Evgenia Medvedeva)
Pragnę również zachęcić do obejrzenia finału Grand Prix, który trwać będzie od 8 do 12 grudnia 2016 roku. Jest to Grand Prix Juniorów jak i Seniorów, jedne z najważniejszych zawodów w sezonie łyżwiarskim. W telewizji polskiej, możliwe będzie do obejrzenia jak zwykle na kanale Eurosport 2 (program), jednakże nie wszystkie dyscypliny będą transmitowane. Tutaj znajdują się linki do wszystkich transmisji na żywo, możliwych do obejrzenia w internecie (niestety nie ma żadnej transmisji po polsku).

Do zobaczenia w kolejnym poście!
                                                             
                                                                                                                                                Pola Rymar

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz