Reaktywacja

Wrzesień już prawie za nami, więc chyba czas ruszyć z sekcją dziennikarską! W tym roku oprócz wersji elektronicznej, najprawdopodobniej ruszy również gazetka.
Na razie zachęcamy do czytania starych postów, te nowe pojawią się już wkrótce!
Chcesz dołączyć do naszego grona? Napisz do nas!

Dzieje Muzyki: Barok




















W moim ostatnim artykule pt. ,,Muzyka zapomniana" opisałam w skrócie muzykę starożytności, średniowiecza i renesansu. Był to zarazem wstęp do całego cyklu o muzyce klasycznej - ,,Dzieje Muzyki"

Po epoce renesansu (ok. XVIIw.) nastała epoka baroku, w której ponownie zaczęto za najwyższą wartość uważać Boga. Pragnięto ukazać jak najlepiej Jego potęgę, a robiono to stawiając monumentalne budowle z przepięknymi ornamentami, wykonanymi z wielką dbałością o szczegóły. To samo tyczyło się muzyki. Cechowała się pełnością formy i dużą ilością zdobień. Najważniejsza zmiana polegała na wprowadzeniu trybów dur-moll. Akordy zaczęto budować według ściśle określonych zasad. Stanowiły w utworze potężne filary, które pomagały utrzymać napięcie, a w końcu prowadziły do rozwiązania. 

Kompozytorzy

Jednym z najwybitniejszych kompozytorów baroku jest Jan Sebastian Bach. Skomponował on ponad 1000 utworów (wiele z nich niestety zaginęło) na instrumenty solowe (organy, klawesyn) jak i równie na chór i orkiestrę symfoniczną. Był mistrzem muzyki polifonicznej (wielogłosowej). Doprowadził do perfekcji barokową fugę i poświęcił jej cały zbiór utworów (DWK). Zmarł w roku 1750, a datę tę uznaję się za koniec epoki baroku.

Kolejnym wielkim kompozytorem jest Antonio Vivaldi. W przeciwieństwie do Bacha nie pisał utworów solowych na organy i klawesyn. W jego twórczości dominują koncerty (ponad 500) sam zaś był skrzypkiem. 
Sławę zyskał dopiero na długo po śmierci, za życia pojawiał się jedynie w anegdotach o księdzu, który wybiega w czasie mszy do zakrystii, aby pisać kolejne utwory.

Innym wspaniałym kompozytorem jest Georg Friedrich Händel. Zaczął on łączyć w swojej muzyce style wywodzące się z różnych krajów Europy. Stopniowo redukował też polifonię na rzecz homofonii (jeden główny głos i jego akompaniament). W jego kompozycjach pojawiały się niemalże wszystkie ówczesne gatunki muzyczne, w tym np. opera.

Jest jeszcze wielu innych wybitnych kompozytorów, np. Domenico Scarlatti czy Claudio Monteverdi, jednakże niestety w tym artykule musiałam ich już pominąć. Zachęcam do wysłuchania utworów, zamieszczonych poniżej. 

Ponadto zainteresowanych zapraszam do wysłuachania koncertu muzyki barokowej w wykonaniu Orkiestry Barokowej Krakowskiej Akademii Muzycznej, który odbędzie się dnia 18 grudnia o godzinie 18:00 (aula Florianka ul. Basztowa)

1. Jan Sebastian Bach - toccata i fuga d-moll

2. Utwory Jana Sebastiana Bacha, w wykonaniu Glenna Goulda na fortepianie

3. Antonio Vivaldi - koncert na dwoje skrzypiec a-moll

4. Georg Friedrich Händel - Sarabanda ze Suity nr 4 d-moll
                                                                                                                                       Julia Piasecka

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz