Reaktywacja

Wrzesień już prawie za nami, więc chyba czas ruszyć z sekcją dziennikarską! W tym roku oprócz wersji elektronicznej, najprawdopodobniej ruszy również gazetka.
Na razie zachęcamy do czytania starych postów, te nowe pojawią się już wkrótce!
Chcesz dołączyć do naszego grona? Napisz do nas!

Karnawał, karnawał!

http://www.foodandtravelfun.com/wp-content/uploads/2015/01/carnival-of-venice.jpg
       Cześć.
       No i mamy Karnawał. Wielu z nas kojarzy się on z zabawami. Skąd wziął się jego zwyczaj ? Co o nim wiecie?
       Karnawał to czas liczony od Nowego Roku albo od Święta Trzech Króli, który trwa do Środy Popielcowej, a raczej do wtorku przed nią. Nazwa pochodzi od łacińsko-włoskiego słowa "carnavale", a oznacza ono 'rozstanie z mięsem' . Nawiązuje też do łacińskiego "carvus navalis", czyli rzymskiej łodzi na kołach czy wozu w kształcie okrętu - rydwan boga Dionizosa pojawiający się na procesji ku czci bogini Izydy albo na hucznych obchodach powitania wiosny, uroczystości na cześć Bachusa - boga płodów i wina. Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami, bo w dalekiej przeszłości uważano, że im wyższe skoki podczas tańców, tym wyżej będzie rodziło zboże.
        Dawniej najhuczniej i najweselej obchodzono ostatni tydzień karnawału. W Tłusty Czwartek na stołach nie mogło zabraknąć pączków, chrustów, racuchów, "pampuchów", blinów, oczywiście smażonych na tłuszczu.
         Karnawałowe widowiska możemy zobaczyć w Rio de Janeiro, Wenecji, Niemczech, na Wyspach Kanaryjskich. Turyści chętnie odwiedzają Notting Hill Carnival w Londynie.
         Mam nadzieję, że choć trochę Was zainteresowałam.
                 
                                        Julka Franaszek

(źródło obrazka: https://sites.google.com/site/italyprogect/venetian-carnival)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz