Reaktywacja

Wrzesień już prawie za nami, więc chyba czas ruszyć z sekcją dziennikarską! W tym roku oprócz wersji elektronicznej, najprawdopodobniej ruszy również gazetka.
Na razie zachęcamy do czytania starych postów, te nowe pojawią się już wkrótce!
Chcesz dołączyć do naszego grona? Napisz do nas!

W stylu lat 50-tych


Tegorocznym tematem komersu trzecich klas będzie moda lat 50-tych i 60-tych, dlatego dziś kilka słów na ten temat. Być może ktoś z was usłyszał to hasło i pomyślał: "Co? Nie mam pojęcia jak mam się ubrać! Kto to w ogóle wymyślił?" - takiego kogoś w szczególności zapraszam do czytania. Innych, którzy jeszcze nie muszą się martwić opuszczaniem naszego wspaniałego, niezastąpionego gimnazjum, zachęcam, by wybrali się w modową podróż do minionych lat i odkryli coś nowego i być może inspirującego.

Lata pięćdziesiąte


Jak wszyscy dobrze wiedzą (mam przynajmniej nadzieję, że każdy o tym wie) lata 50-te to czas tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Właśnie to radosne wydarzenie sprawiło, że do tej pory odsuwany na bok ubiór, stał się dużo istotniejszy niż przedtem. Coraz większą wagę zaczętą przykładać do wyglądu. Modowe trendy wyznaczały ówczesne ikony stylu, takie jak: Marilyn Monroe, Brigitte Bardot, Sophii Loren czy Audrey Hepburn.

Marilyn Monroe
Brigitte Bardot
Sophii Loren
Audrey Hepburn
Popularny był wizerunek perfekcyjnej pani domu, która nawet kurze ściera w pięknej sukience, ze starannie spiętymi włosami i makijażem. 


Moda lat pięćdziesiątych to przede wszystkich dopasowane ubrania podkreślające figurę (wówczas najbardziej pożądana była sylwetka klepsydry). Rozkloszowana lub ołówkowa spódnica, często z paskiem zaznaczającym wcięcie w talii, to podstawa. Oprócz tego kostium z żakietem do noszenia na co dzień. Zwracającą uwagę spódnicę uzupełniano nieco bardziej stonowaną górą. Zazwyczaj była to koszula, czasem z bufiastymi rękawami i klasycznym, okrągłym kołnierzykiem. Do tego zapinany, dopasowany sweterek. Ale panie nie ograniczały się jedynie do sukienek. Widywano coraz więcej kobiet w spodniach najczęściej z wysokim stanem. Na specjalną okazję oczywiście piękna sukienka o prostym kroju bądź, podobnie jak spódnica, z rozkloszowanym dołem. Jako uzupełnienie dodające nieco szyku świetnie sprawdzały się długie rękawiczki i kapelusz.


We fryzurze i makijażu również możemy doszukiwać się pewnych wzorców. Lubiane były loki, takie, jakie nosiła Marilyn Monroe, ewentualnie proste włosy do ramion. Coraz bardziej popularne stawało się krótkie ścięcie włosów w stylu Audrey Hepburn. Chętnie czesano się w kucyka. Makijaż ograniczał się do czerwonej szminki, kocich kresek na powiekach i długich rzęs. 


Panowie zaś lubowali się w nieco bardziej przeciętnej modzie choć nie zawsze. Wystarczały im luźne dżinsy, koszulka wpuszczona w spodnie i skórzana kurtka. Dodatkowo zakładali cienki krawat czasem dopasowaną koszulę. Szyk podkreślali garniturem. Marynarka zazwyczaj miała inny kolor od spodni. Nie zapuszczali wąsów ani brody. Głowę przyozdabiali  kapeluszem, włosy zaś zaczesywali na żel.Według mnie lata pięćdziesiąte to wspaniały okres w historii mody. Teraz brakuje takich ślicznych sukienek dodających elegancji i szyku. Chętnie ubierałabym się dokładnie tak samo jak wówczas :)

PS
Co nieco o latach sześćdziesiątych już niebawem.

Gosia Hopciaś
źródła:
https://pl.pinterest.com/
http://polki.pl/moda-i-uroda,w-stylu-lat-50-tych,10077337,artykul.html
http://www.radiozet.pl/Rozrywka/O-tym-sie-mowi/Meska-moda-co-bylo-modne-obecne-trendy.-Sto-lat-mody-meskiej-VIDEO-00008200
http://vumag.pl/moda/kobieca-moda-lat-50/8pz11k

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz