Reaktywacja

Wrzesień już prawie za nami, więc chyba czas ruszyć z sekcją dziennikarską! W tym roku oprócz wersji elektronicznej, najprawdopodobniej ruszy również gazetka.
Na razie zachęcamy do czytania starych postów, te nowe pojawią się już wkrótce!
Chcesz dołączyć do naszego grona? Napisz do nas!

Jak za lat 60-tych


Zapraszam w kolejną podróż do świata mody.

Lata sześćdziesiąte 


Po dekadzie stylowej i gustownej mody kobiecej nadszedł czas na odrobinę szaleństwa. Nieco zawirowań do świata mody wprowadzają lata sześćdziesiąte - zmienne i pełne różnorodności.

Ówczesne kobiety jako modowy wzór do naśladowania obrały sobie Lesley Hornby, znaną jako Twiggy Lawson. Śledziły również ubiór Jacqueline Kennedy - żony prezydenta J.F. Kennedy-ego (niebawem w kinach pojawi się film na podstawie jej życia pt. "Jackie" z Natalie Portman w roli głównej). Uwielbianą projektantką była Mary Quant. To właśnie za jej sprawą ubiór z tamtych lat w dużej części przetrwał po dziś dzień.

Twiggy Lawson
Jackie Kennedy
Mary Qant
Modę lat sześćdziesiątych zdominowały geometryczne kształty będące nie tylko wzorami na ubraniach, ale stosowane również jako krój. Powszechne były sukienki szyte na wzór litery A. Często widywano panie w damskich garniturach, pudełkowych płaszczach czy krótkich żakietach. Rekordy popularności biły kolorowe płaszcze przeciwdeszczowe, a najznakomitszym odkryciem okazały się spódniczki mini. Idealnym dopełnieniem były kozaki sięgające do kolan.


W czasach, o których mowa rozpowszechniła się idea hipisowska, która swój udział zaznaczyła również w modzie. Stylowi hipisów zawdzięczamy spodnie dzwony, okulary lenonki oraz etniczne koszule.

Makijaż skupiał się na podkreśleniu oczu. Wykorzystywano sztuczne rzęsy. Fryzury zaś często były krótkie, ale z dłuższą grzywką. Alternatywą było tapirowanie, które nadawało objętości.


Panowie też postanowili nieco zaszaleć. Modne były: kolorowe spodnie w kant, obcisłe koszule i fryzury z długą grzywką.


Moda to bardzo rozległy temat. Wspaniała jest jej różnorodność, zmienność i to, że cały czas idzie do przodu i szuka inspiracji w każdym aspekcie życia. Zachęcam wszystkich trzecioklasistów do tego, by rzeczywiście przenieść się w czasie choć na ten jeden komersowy wieczór i w tym celu poszukać jakichś zaskakujących kreacji. :)
Gosia Hopciaś

źródła:
http://www.radiozet.pl/Rozrywka/O-tym-sie-mowi/Meska-moda-co-bylo-modne-obecne-trendy.-Sto-lat-mody-meskiej-VIDEO-00008200
https://pl.pinterest.com/search/pins/?rs=ac&len=2&q=60s%20fashion&eq=60s%20fa&etslf=7789&term_meta[]=60s%7Cautocomplete%7C0&term_meta[]=fashion%7Cautocomplete%7C0
http://www.ofeminin.pl/styl-gwiazd/moda-lat-60-s1402580.html
http://polki.pl/moda-i-uroda/trendy-sezonu,czym-charakteryzowal-sie-styl-lat-60-tych-w-modzie,10360831,artykul.html
https://www.google.pl/search?q=moda+lat+60&rlz=1C1ARAB_enPL478PL478&espv=2&biw=1366&bih=662&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwiViKuF0uDRAhVFkCwKHaygBSEQsAQIGQ&dpr=1

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz