Reaktywacja

Wrzesień już prawie za nami, więc chyba czas ruszyć z sekcją dziennikarską! W tym roku oprócz wersji elektronicznej, najprawdopodobniej ruszy również gazetka.
Na razie zachęcamy do czytania starych postów, te nowe pojawią się już wkrótce!
Chcesz dołączyć do naszego grona? Napisz do nas!

Chiński Nowy Rok

http://edition.cnn.com/2010/SPORT/11/12/athletics.asian.games.china/

Witamy w Nowym Roku!

Choć na razie ten post wygląda, jakby jego autor trochę się spóźnił i przeoczył fakt, że 2017 rozpoczął się dobry miesiąc temu, za momencik wszystko stanie się jaśniejsze.
Witamy w Nowym Roku Koguta!
Witamy w Nowym, według tradycyjnego chińskiego kalendarza, Roku Koguta!

Chiński Nowy Rok to święto ruchome, które przypada zazwyczaj między styczniem a lutym i jest zależne od faz księżyca, konkretnie od daty nowiu księżyca. Dzięki utrzymywaniu zwyczajów chińskiego kalendarza, który dzisiaj nie jest już przecież używany na co dzień, mamy już 4715 chiński rok. Kalendarz ten jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, który nieco różni się od gregoriańskiego, słonecznego. W tradycyjnym chińskim kalendarzu również wyróżniamy 12 miesięcy, są on jednak podzielone na 30 lub 29 dni. Dodatkowo co pewien czas występuję i 13. miesiąc.
Pierwszy dzień nowego roku nazywany jest Świętem Wiosny i jest on zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem piętnastodniowego witania roku. Chińczycy zjeżdżają się z całego świata i gromadzą ze swoimi najbliższymi często dni wcześniej, aby wspólnie sprzątać dom i wypędzać z niego złe duchy. Przed przywitaniem nowego roku wielu ludzi stara się spłacić wszystkie swoje długi, a także pogodzić wszelkie spory między znajomymi. Te zwyczaje pomagają im w spokoju pożegnać stary rok.
Wigilia nowego roku to niezwykle rodzinny dzień. Spędza się go zazwyczaj w domu seniorów rodziny, grając w karty i w mahjong, jedząc pierożki jiaozi i inne tradycyjne przysmaki. Wszyscy wręczają sobie prezenty, składają życzenia. Za oknami widać pokazy sztucznych ogni.
Następnego dnia rozpoczyna się wspólne świętowanie z innymi w mieście. Wśród odgłosów muzyki, wybuchów kolorowych fajerwerków, odbywają się słynne tańce lwów oraz, co najważniejsze, pojawia się korowód niosący wielkiego smoka!
taniec lwów
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2012/01/23/article-2090516-11677D7D000005DC-71_964x642.jpg


Zwieńczeniem witania Chińskiego Roku jest Święto Latarni, obchodzone piętnastego dnia nowego roku, kiedy po raz pierwszy księżyc jest w pełni. Przez ulice, przyozdobione wtedy kolorowymi, różnokształtnymi lampionami, przechodzą parady, ludzie tańczą  i świetnie się bawią, jedzą charakterystyczne kulki ryżowe tang yuan.
http://www.hostelbookers.com/blog/travel/chinese-new-year/
Chiński Nowy Rok obchodzony jest na całym świecie
 Święto Latarni w Penang, Malezja.

 

 Rok Koguta?

https://toumguyane.wordpress.com/Chińskie znaki zodiaku różnią się od znaków, które zna większość z nas (baran, panna, waga itd.).
Są one podzielone na znaki przydzielone do danego roku, miesiąca i dnia oraz żywioły przypisane konkretnym cyklom lat. Rok, którego drugi dzień dzisiaj mija, jest Rokiem Ognistego Koguta. Oznacza to, że znakiem zodiaku jest Kogut, a żywiołem ogień.Według chińskiego horoskopu osoby urodzone w roku koguta są odważne, dumne, szczere i lojalne, mają jednak skłonności do zarozumiałości.
Rady na ten rok to: wzięcie się do pracy, jak kogut, który pierwszy wstaje i budzi innych oraz rozważne korzystanie z wielu okazji, które mogą się nadarzyć.

https://cafeastrology.com/wp-content/uploads/2016/10/yearofroosterinfo.png 


 Maja Torbacka

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz