Reaktywacja

Wrzesień już prawie za nami, więc chyba czas ruszyć z sekcją dziennikarską! W tym roku oprócz wersji elektronicznej, najprawdopodobniej ruszy również gazetka.
Na razie zachęcamy do czytania starych postów, te nowe pojawią się już wkrótce!
Chcesz dołączyć do naszego grona? Napisz do nas!

101 artysty


Rysowanie, a może raczej sztuka ogólnie? Pasja, która towarzyszy mi już ponad 15 lat. Nie potrafię konkretnie określić, kiedy zaczęłam rysować i co mnie do tego skłoniło, ale wiem, że sztuka pochłonęła mnie całkowicie. Czy są to suche pastele, węgiel, farby, pisaki, wycinanie, plastelina, grafika komputerowa- wszystko to jest bliższą lub dalszą formą sztuki.

Jest wiele aspektów sztuki, o których nie mam jeszcze pojęcia, ale wiele rzeczy mi się rozjaśniło przez parę lat obserwowania mnóstwa innych artystów. Tych lepszych i tych starszych, jak i tych młodszych i mniej profesjonalnych.

Najważniejszą chyba rzeczą jest fakt, iż żeby rysować ,,dobrze", trzeba... rysować, rysować i jeszcze raz rysować! Jest to trochę taka czynność, którą trzeba ,,wyrobić". Widzę to przede wszystkim teraz, kiedy patrzę na moje rysowniki sprzed 5 lat. Owszem, widzę często prace innych artystów, prace moim zdaniem o wiele lepsze od moich własnych i później, kiedy sama rysuję czuję się trochę załamana, ALE wtedy przypomina mi się chyba jedna z najlepszych rad i prawd - jeśli rysujesz, ale widzisz w tym rysunku jakieś błędy, niedoskonałości...to świetnie, gdyż oznacza to, że twoje oko się polepszyło w uchwycaniu szczegółów, jeszcze tylko twoja ręka musi się dociągnąć (:



ćwiczenia dla użytkowników ołówków mechanicznych^^
Nigdy, przenigdy nie porównuj się do innych artystów, nie patrz przez pryzmat ,,oni są ode mnie młodsi, więc mając więcej doświadczenia powinienem/powinnam rysować lepiej", gdyż to wcale tak nie działa. Sztuka tak samo jak np. sport, jest nieprzewidywalna, niezależna. Nie ma sensu się porównywać z innymi. Poza tym nigdy nie wiadomo przez co przeszli tamci artyści. Być może siedzieli godzinami po nocach, żeby być na takim poziomie, na jakim są teraz.

Nie bój się używać tzw. ,,reference". Wiele osób tkwi w przekonaniu, że nie powinno używać się żadnych pomocniczych zdjęć lub innych tego typu rzeczy, bo wtedy powstały rysunek nie jest sztuką tylko kopią. Tego typu założenie jest całkowicie bezpodstawne. W jaki inny sposób w takim razie można się nauczyć np. anatomii, jeśli nie przez wpierw ,,kopiowanie" oryginału (człowieka), a później stopniowym zapamiętywaniu detali. Dobrze jest też szukać inspiracji i ,,pomocy" w życiu codziennym. Poobserwuj czasami ludzi w tramwaju, bądź kolegów z klasy. Kiedy się tak przypatrzysz z łatwością możesz zauważyć np. w sposób w jaki uginają się łokcie lub ułożenie kaptura bluzy. Pomocne jest też oglądanie dynamicznych czynności (np. sportów).

Jeśli chcesz w jakiś sposób zmienić, ulepszyć swój styl rysowania, skup się najpierw na poprawnym, realistycznym odzwierciedlaniu, dopiero później udoskonalaj styl bardziej ,,sketchowy". Wtedy będziesz mieć pewność, iż nie okaże się nagle, że np. jedno oko postaci jest zbyt wysoko.

Jednakże, styl bardziej ,,sketchowy" jest wspaniałą zabawą i uwielbia go duża część artystów. Jest gigantyczna gama różnych cech, którymi każdy z nich się charakteryzuje. Niektóre są bardziej dokładne, oczy są w miarę proporcjonalne w stosunku do twarzy. Inne wyolbrzymiają niektóre cechy w kreskówkowy sposób. Jeszcze inne są podręcznikowym przykładem ,,aesthetic™".  Z pewnością jednak styl każdego artysty jest oryginalny na swój sposób.

(The last but not least) Bardzo dobrze jest oglądać wszelakie filmy animowane, streamy online itp., itd. Czy jest to anime, film Disney'a, Studia Ghibli, nikomu nieznanego animatora - od każdego można się czegoś nauczyć. Polecam obejrzeć sobie na Vimeo krótkie filmy animowane studentów szkoły ,,Calarts". Są naprawdę inspirujące!

Artyści, jak wszyscy ludzie, potrzebują czasami pomocy. Być może macie problem z anatomią...albo nie wiecie jak się zabrać za rysowanie za pomocą tableta graficznego? Odpowiedzi na wiele pytań znajdziecie na poniższych stronach.


1. Paletton

Jeśli rysujecie za pomocą tableta graficznego, na pewno nie raz spotkała Was sytuacja, kiedy to chcieliście dodać światło lub cień, ale nie mogliście znaleźć odpowiedniego odcienia danej barwy. Na tej stronie po wybraniu dowolnego koloru pokaże Wam się zestawienie odcieni jaśniejszych jak i ciemniejszych.

2. Coolors

Wpadliście właśnie na pomysł genialnego OC, już je macie przed oczami, ale nagle...nie wiecie w jakich kolorach powinno być? Czy ten odcień żółtego będzie pasować do pastelowego niebieskiego? Powyższa strona pokazuje ,,randomowe" palety pasujących do siebie kolorów.

3. Posemaniacs

Odwieczny problem - ,,W jakiej pozie, innej niż stojącej, zwróconej 3/4 twarzą powinnam/powinienem narysować moją postać?" Na tej stronie dzięki modelom 3D bez problemu można znaleźć dosłownie dowolną pozę.

Pola Rymar

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz